Zapraszam do nawiązania łączności w pasmie 11 m
AM (A3E)
65 V (65 Victor)
#19 (27.180 MHz)
#28 (27.280 MHz)
SSB (J3E)
161BD184
QTH: CHOJNICE
Lokator: JO83SQ
Auta projektuje się tak aby nie były zakłócane zwykłe odbirniki radiowe, których czułość jest nie porównywalnie mniejsza niż transceiver'ów CB. Niestety większa czułość urządzeń CB wiąże się z wyłapywaniem tych niepożądanych sygnałów (zakłóceń).
Z uwagi na powyższe transceiver'y wososaża się w układy:
Układ filtra ANL (Automatic Noise Limiter) zlokalizowany jest za detekrotem AM i eliminuje trzaski od układu zapłonowego, silniczków elektrycznych, oraz wyładowań elektrostatycznych i atmosferycznych. Występuje w każdym taransceiver'ze CB wyposażonym w emisję A3E. Śedniej klasy modele posiadają wyłącznik tego układu.
Zasada działania polega na wycinaniu z sygnału, impulsów o amplitudzie większej niż średnia. Nagłe przyrosty amplitudy (objawiajace się w głośniku jako trzaski) zostają wycinane przez układ.
Jako, iż układ ten jest sterowany sygnałem wejściowym może on dawać efekty niepożądane przy jego małej amplitudzie. Objawia sie to wycinaniem również przekazu właściwego. Przypadłoś tą można zauważyć przy obniżeniu czułości odbiornika. Układ ANL jest nie skuteczny w przypadku krórtkich impulsów zakłócających.
Różne modele radiotelefonów posiadają układy o różnej skuteczności. Skuteczność ta na ogół nie jest wystarczająca aby poradzić sobie z impulsami występującymi w obecnie produkowanych modealach samochodów.
Układ filtra NB (Noise Blanker) znajduje się na wejsciu odbiornika przed filtrami pośredniej częstotliwości. Układ sterowany jest sygnałem pobranym sprzed wzmaczniacz wysokiej częstotliwości gdzie impulsy zakłócajkące nie są poddane działaniu obwodów rezonansowych (filtrów pośredniej częstotliwości). Po wykryciu impulsu zakłucajacego układ blokuje kolejne obwody rezonansoowe nie dopuszczając do przedostania się tego impulsu do wzmaczniacza posredniej częstotliwości.
Ukiład NB nie jest skuteczny w przypadku sygnałów zakłócajacych o małej amplitudzie.
Układ ten to filtr wycinający wysokie tony. Załączenie go powoduje zmniejszenie zakłóceń interferencyjnych.
Źródłem zakłóceń elektromagnetycznych w samochadach może być:
Walka z zakłóceniami to zagadnienie wymagające indywidualnego podejścia do danej sytuacji.
Jeżeli pojawią się zakłócenia, z którymi nasz transceiver nie może sobie poradzić w pierwszej kolejności należy ustalić czy przedostają się one przez zasilanie czy po przez instalacje antenową. W tym celu wystarczy odkręcić kabel antenowy od transceiver'a. Jeżeli zakłócenia wystepują można pokusić się o zainstalowanie filtra na przewodach zasilających. W przypadku kiedy zakłócenia ustają po odłaczeniu kabla antenowego należy zlokalizozać źródło generujące te zakłócenia i na nim założyć odpowiednie układy blokujace propagację sygnałów zakłócajacych.
Zakłócenia należy blokować jak najbliżej źródła ich powstawania tak aby przewody elektryczne nie były "antenami" rozsiewającymi te sygnały.
Wybierając sprzęt pod kątem odporności na zakłócenia miejmy na uwadze iż:
Transceiver CB musi charakteryzować się:
Antena
Poniżej przykłady skutecznej eliminacji sygnałów zakłócajacych przez układy NB i ANL.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
ANL Nevada CB 2002.mp3 | 137.32 KB |
NB ANL President George.mp3 | 116.78 KB |